Sale success at swim titles

Payge Van Ekeren, Shauna Anderson, Kiana Wedlock and Hannah Shepherd wait for their turn to compete at the Gippsland Swimming Championships.

Payge Van Ekeren, Shauna Anderson, Kiana Wedlock and Hannah Shepherd wait for their turn to compete at the Gippsland Swimming Championships.

SALE Swimming Club finished in the medals 27 times during the Gippsland championships over the long weekend.

At the Lex Glover Regional Aquatics Complex, Sale entered 82 swimmers, winning three gold, 14 silver and 10 bronze medals.

Nearly two-thirds of the Sale swimmers recorded at least one personal best time over the three days.

Simon Whitford won the 35 years and over men’s 50 metre freestyle, with Tony Anderson claiming bronze ahead of fellow Sale swimmer Kai Dettbarn. Whitford followed that win with a silver in the 25 and over men’s 50m freestyle.

Gold also went to Abby Horder in the eight and under girls’ 50m backstroke, and Isabella Tatterson in the nine and 10 girls’ 50m breaststroke.

Abby also came third in the eight and under girls’ 50m breaststroke.

Isabella combined with Sarah Provily, Kayla Pratt and Charlie Price to finish second in the 10 and under girls’ 4x50m freestyle relay, ahead of Scarlett Tavasci, Olivia Bassett, Stella Whitford and Molly Dettbarn in third.

Kayla, Isabella, Stella and Scarlett also came second in the 10 and under girls’ 4x40m medley relay.

Alex Seys had a successful carnival, winning six medals and finish 11th in the men’s point score.

Seys collected silver in the men’s 100m and 200m butterfly, 400m individual medley and the 17 and over men’s 4x40m medley relay with Lachlan Shepherd, Simon Whitford and Joel Hutchins.

Seys also won bronze in the 17 and over men’s 50m butterfly and the 4x50m freestyle relay with Joel Hutchins, Sam Tatterson and Lachlan Shepherd.

Ben Hall finished second in the 11-12 boys’ 100m breaststroke and backstroke, and 12 and under 4x50m freestyle relay with Zac Mezenberg, Arki Vardy and Will Murray.

Will collected silver in the nine-10 boys’ 50m backstroke, just 0.02 of a second behind the winner, and Arki won bronze in the 11-12 boys’ 100m butterfly.

Ben, Zac, Arki and Ben Canfield came third in the 12 and under boys’ 4x50m medley relay.

Tamiecka Ross won silver in the 13-14 girls’ 100m backstroke and bronze in the 100m freestyle.

In the eight and under boys’ division, Jack McGrath, Obi Vardy, Mitchell Dihood and Noah Mezenberg came second in the 4x50m freestyle relay.

Obi also came second in the 50m breaststroke, and Jack came third in the 50m freestyle.

Chelsea Kent collected bronze in the 25 and over women’s 50m freestyle.

The carnival attracted 425 swimmers from seven Gippsland clubs.

Traralgon won the overall team points, ahead of South Gippsland Bass, with Sale in fourth. Traralgon won the female points, South Gippsland Bass the male.

South Gippsland Bass’ Josh Seignior was awarded the Charles Ford Trophy for male swimmer of the carnival.

The female equivalent, the Jewell Family Trophy, went to Bridget Cain of Traralgon.

Molly and Jordyn Cargill of Traralgon were recognised as the best the 14 and under girls and boys swimmers respectively.

Molly set or equalled five Gippsland records during the championships.

Traralgon’s Ruby Storm set three new Australian records for her age group in the multi-class events.

Hamish Anderson competes in the butterfly.

Hamish Anderson competes in the butterfly.

Gippsland Senior
More coming soon!!!