Top award for Blue

David Braithwaite

CARLY Johnstone won the North Gippsland A grade netball best-and-fairest award.

During Monday night’s North Gippsland Football-Netball League vote count, the Rosedale centre polled 29 votes, nine more than Yarram’s Chloe Finn, who led early in the count.

Johnstone and fellow Blue Lorelle Lowe were named in the A grade team of the year, as were Sale City’s  Sarah Gardiner and Faith Biddle, and Heyfield’s Jessica Adams.

Glengarry’s Amy King won the B grade best-and-fairest, Heyfield’s Ellen Baranowski C grade, Traralgon-Tyers United’s Ieisha Scott D grade, Sale City’s Grace Ronchi under 17s, and Woodside’s Bethany Jones under 15s.

Griffin Underwood claimed the Sel Burley Medal, winning the senior football best-and-fairest award for the second consecutive season.

Three votes in Yarram’s final round victory over Cowwarr saw Underwood finish one ahead of Churchill’s Brendan Mason, with Woodside coach Todd Bryant a further vote behind.

Sale City’s Jai Nelson won the Lloyd Schacht Medal in the reserves.

The George Bland Medal for thirds best-and-fairest went to Heyfield’s Daniel Parker.

Stuart Buckley, Sale City, collected the senior goal kicking award, while Yarram teammates Josh Swift and Michael Lush won the reserves, and TTU’s Jack Caile and Glengarry’s Jack Balfour shared the honours in the thirds.

Heyfield’s Brayden Woodland was named the football rookie of the year, and Sale City’s Macy Gardiner the netball rookie.

Ken Wegener was named the football umpire of the year, while Ruby Heasley was the top netball official.

FOR the third time in four weeks, Traralgon-Tyers will on Saturday play Churchill in the North Gippsland football preliminary final.

While the Bombers finished the season in second place on the ladder, the match will be played at the  Cougars’ home ground, Gaskin Park.

The Bombers have won all three matches against the Cougars this season.

The qualifying final a fortnight ago was tight for three quarters, before the Bombers kicked away in the final term, booting three unanswered goals to win by 24 points.

The Bombers made a bright start to the second semi-final against Yarram, leading by eight points at quarter-time, but only managing to add five goals in the remaining three quarters, while the Demons kicked 12 more.

Churchill rebounded to defeat Sale City in the first semi-final. The Cougars won by 39 points, with their 10-goal to two third term proving to be the difference.

Back in the side after almost a month out, Ben Kearns kicked seven goals for the Cougars, and will be a key to their chances on Saturday.

The winner will play Yarram in the grand final.

YARRAM also awaits the winner of the reserves preliminary final between Heyfield and TTU.

The minor premier Kangaroos began their finals campaign with a loss to the Demons last weekend, and will be aiming to avoid falling out in straight sets.

Having lost both meetings with the Kangaroos this season, the Bombers will need to take the form which saw them defeat Gormandale into Saturday’s clash.

TTU will be playing in all three football matches, beginning in the thirds against Glengarry.

Two weeks ago, the Bombers defeated the Magpies by 44 points in the qualifying final.

Saturday’s winner will progress to play Churchill in the grand final.

Saturday at Gaskin Park, Churchill:

Football, seniors: Traralgon-Tyers United v Churchill, 2.15pm; reserves: Heyfield vTraralgon-Tyers United, noon; thirds: Glengarry v Traralgon-Tyers United, 9.45am.

Netball, A grade: Churchill v Heyfield, 2.15pm; B grade: Woodside v Churchill, 1pm; C grade: Traralgon-Tyers United v Cowwarr, noon; D grade: Sale City v Traralgon-Tyers United, 11am; under 17s: Heyfield v Sale City, 10am; under 15s: Traralgon-Tyers United v Glengarry, 9am.