Chase for East Gippy glory begins

EAST Gippsland football minor premier Lindenow will take on Paynesville in the second sem-final in Bairnsdale on Saturday.

The Cats have been missing key players in the past few rounds, and haven’t won as strongly as they’d probably like, but remain a formidable team.

Paynesville, meanwhile, has played exceptionally well, only losing five games and finishing the season with an high percentage.

The winner of the match will go straight into the grand final, with the loser having to play the winner of Sunday’s match next week.

In the first semi-final on Sunday, also at Bairnsdale, Lakes Entrance will have to fight to knock dark-horse Orbost-Snowy Rovers out of the competition.

The Seagulls have had a rough few weeks, apart from their victory over wooden-spooners Stratford last week.

The Blues, however, have rampaged into the finals, but will have to step up even more for the higher-standard finals football.

Boisdale-Briagolong will  take on Wy Yung in the reserves second semi-final, and Stratford in the under 18s first semi-final.

Second semi-finals:

Saturday, August 27, at Bairnsdale City Oval:

Football – seniors: Lindenow v Paynesville, 2.15pm; reserves: Boisdale-Briagolong v Wy Yung, 12.30pm; under 18s: Wy Yung v Lakes Entrance, 10.45am; under 16s: Lakes Entrance v Lucknow, 9am.

Netball – A grade: Wy Yung v Stratford, 2pm; B grade: Wy Yung v Lakes Entrance, 1pm; C grade: Wy Yung v Orbost-Snowy Rovers, noon; D grade: Wy Yung v Stratford, 11am; under 17s: Wy Yung v Stratford, 10am; under 15s: Wy Yung v Orbost-Snowy Rovers, 9am.

First semi-finals:

Sunday, August 28, at Bairnsdale City Oval:

Football – seniors: Lakes Entrance v Orbost-Snowy Rovers, 2.15pm; reserves: Lindenow v Paynesville, 12.30pm; under 18s: Stratford v Boisdale-Briagolong, 10.14am; under 16s: Wy Yung v OSR, 9am.

Netball – A grade: Lakes Entrance v OSR, 2pm; B grade: Boisdale-Briagolong v Lindenow, 1pm; C grade: Lakes Entrance v Lindenow, noon; D grade: Lindenow v Boisdale-Briagolong, 11am; under 17s: Lindenow v Paynesville, 10am; under 15s: Lucknow v Stratford, 9am.